Het oudste wapen van Halen werd als zegel gebruikt door de schepenen van 1262 tot de 17de eeuw en was van zilver met een dubbele adelaar.

Het wapenschild dat in 1869 bij Koninklijk Besluit aan Halen werd toegekend, was van zilver, met twee zwarte naar elkaar toegewende leeuwen.

Toen Zelem nog een autonome gemeente was, had ze ook haar eigen schild, toegekend bij Koninklijk Besluit in 1904. Het bestond uit twee zwarte dwarsbalken, met een vrijkwartier van goud, met daarin twee zwarte dwarsbalken met een geblokte zoom van zilver en rood.

Het huidige wapen van stad Halen werd bij ministerieel besluit van 6 juni 1989 toegekend, vier jaar nadat Halen de titel ‘stad’ terugkreeg. Het eerste deel, in zilver een halve adelaar van sabel, is gebaseerd op het oude wapenschild van de gemeente Halen (waar ook Loksbergen deel van uitmaakte). Het tweede deel is gebaseerd op het oude wapen van Zelem: in goud twee dwarsbalken van sabel en een blokzoom van zilver en van keel (= rood).

Bronnen:
- Databank Heraldiek (Onroerend Erfgoed), geraadpleegd op 19-10-2018
- Wapenboek van de provinciën en gemeenten van België, Max Servais, 1969